Archiwum marzec 2016


mar 23 2016 Cera Mieszana

 Najprościej mówiąc, cera mieszana to połączenie cery suchej i tłustej. By jednak nie było za łatwo, każdy z tych typów występuje na różnych partiach twarzy. Tłusta jej część to tak zwana strefa T, czyli czoło, nos i broda. Sucha – to zazwyczaj policzki i skronie, choć może się też zdarzyć, że przesuszona będzie część brody i policzków. To połączenie, składające się na cerę mieszaną, zazwyczaj jest problemem kobiet po dwudziestce, które w młodości miały cerę tłustą. Ale może też do niej dojść na skutek zakłócenia równowagi wodno-lipidowej na jej powierzchni, co bywa następstwem niewłaściwej pielęgnacji cery. Skóra mieszana nie jest łatwa w pielęgnacji. Wymaga ostrożności, gdyż poszczególne partie twarzy muszą być traktowane w odmienny sposób. Środkowa jej część – czyli strefa T – jest grubsza, pokryta wyczuwalną warstewką łoju, ma skłonność do zaskórników i ropnych zmian. Ale jest też odporniejsza na działanie wody, silniejsze kosmetyki czy zabiegi. Strefy boczne są natomiast pozbawione warstewki ochronnej, przez co po myciu wodą będą się napinać i ściągać, łatwiej też ulegają podrażnieniom.


  Pielęgnacja cery mieszanej polega na:

 

stosowaniu kremów do twarzy o działaniu matującym na dzień oraz kremów nawilżających na noc,
, zastosowaniu raz w tygodniu peelingu(drobnoziarnistego lub enzymatycznego) oraz nawilżającej maseczki, używaniu po każdym myciu toniku łagodzącego bądź oczyszczającego,

stosowaniu na strefę T maseczek ściągających lub oczyszczających,

używaniu kremów z filtrem przez cały rok,

chronieniu skóry zimą przed mrozem i wiatrem.

 

 

 

Błędy w pielęgnacji cery mieszanej:

 

 

 

Ten typ cery wymaga po pierwsze dobrego rozpoznania, a po drugie – wyjątkowej staranności podczas pielęgnacji. Jak każdy inny rodzaj skóry, z trudem wybacza pielęgnacyjne błędy. Najczęstsze z nich to:

Niedokładne nakładanie kosmetyków. Jeśli ze względu na swój stan skóra wymaga stosowania dwóch różnych typów kosmetyków (do cery tłustej i suchej), należy je wklepywać dokładnie tam, gdzie powinny być nałożone – w przeciwnym wypadku pogorszą stan skóry, zamiast go poprawić.

Stosowanie kosmetyków tylko dla cery tłustej. Nadmiernie wysusza to suche partie twarzy, przez co skóra w tych miejscach może zacząć się łuszczyć.

Zbyt silne odtłuszczanie strefy T. Nadmiar kosmetyków wysuszających sprawia, że skóra zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, i jeszcze bardziej się świeci.

Używanie toników z alkoholem – zaburza to równowagę lipidową skóry.

Mycie twarzy wodą i mydłem. Przetłuszczające się partie twarzy jakoś zniosą ten zabieg, ale partie suche zareagują nadmiernym ściągnięciem i łuszczeniem się.

owocowamaska   
mar 10 2016 Cera Tłusta

 

 Skóra tłusta charakteryzuje się nasilonym łojotokiem i nadmiernym rogowaceniem. Na jej powierzchni występują zaskórniki (nie mylić z zaskórniakami:) i rozszerzone pory a także zmiany zapalne. W dotyku jest szorstka i nierówna, ma nieładny koloryt i się błyszczy, nierzadko pojawia się na niej trądzik. Znamienne dla tej skóry jest również łuszczenie, które jest często przyczyną złej diagnozy i mylenia jej ze skórą suchą, oraz w konsekwencji zła pielegnacja, oparta o natłuszczanie, które jest dużym błedem. Łuszczenie się skóry tłustej jest spowodowany nadmiernym rogowaceniem a nie suchością.
 
  Osoby z tłustą cerą powinny:

stosować kremy do cery tłustej – zawierają znacznie mniej substancji lipidowych,
używać toników antybakteryjnych po każdym myciu twarzy oraz w ciągu dnia dla odświeżenia wyglądu – toniki te nie mogą jednak zawierać więcej niż 10% alkoholu, stosować kremy matujące na dzień i kremy regulujące wydzielanie sebum na noc, raz w tygodniu stosować peelingi lub maseczki oczyszczające, przez cały rok stosować kremy z filtrem UVA i UVB, chodzić do sauny, dostarczać skórze dużo tlenu, zawsze zmywać makijaż na noc, stosować wodę mineralną do mycia twarzy.

 

Błędy w pielęgnacji tłustej cery:

Mitem jest stwierdzenie, że ten typ cery jest pancerny i zniesie wszystko. Cerze tłustej również można zaszkodzić, doprowadzając

niewłaściwą pielęgnacją do problemów, które rozwiązać będzie mógł tylko

dermatolog. Najczęstsze błędy w pielęgnacji tłustej cery to:

stosowanie do mycia preparatów odtłuszczających. Usuwają one warstwę łoju, ale przy okazji doprowadzają do odwodnienia skóry, przez co może się ona zacząć łuszczyć.

Używanie toników na bazie alkoholu. Mogą działać silnie drażniąco, i choć początkowo dają dobre efekty, to jednak przy dłuższym stosowaniu mogą doprowadzić do nasilenia łojotoku i zmian trądzikowych.

Mycie twarzy wodą z mydłem. To prawda, że ten zestaw skórze tłustej nie szkodzi, ale też nie pomaga. Dużo lepszą alternatywą jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych do mycia skóry tłustej, które będą ją dodatkowo pielęgnować.

 Zakrywanie nadmiaru sebum kolejnymi warstwami pudru. To dla skóry niepotrzebne obciążenie, poza tym puder zatyka pory, może więc działać komedogennie, stymulując tworzenie się wyprysków. Skórę lepiej osuszą bibułki matujące, albo zwykłe chusteczki higieniczne.

Mechaniczne usuwanie zaskórników.Pozbywając się ich w ten sposób łatwo uszkodzić naczynia krwionośne. Poza tym w miejsce usuniętej w ten sposób krostki zaraz pojawi się nowa, bo skóra natychmiast uzupełnia sebum, które zostało z niej usunięte.

Opalanie się To prawda, że tłusta skóra muśnięta słońcem przez chwilę wygląda lepiej. Jednak promienie UV stymulują pracę gruczołów łojowych (przez co stan skóry po lecie szybko się pogarsza), a dodatkowo uszkadzają komórki i rozszerzają naczynka krwionośne, co również ma negatywny wpływ na wygląd.
owocowamaska