Archiwum kwiecień 2016


kwi 19 2016 Cera Wrażliwa

Najczęściej jest uwarunkowana genetycznie, ale może się też uwrażliwić z czasem. Po użyciu wody z mydłem, bądź niektórych kosmetyków, pojawia się na niej często uczucie ściągania i pieczenia Ten rodzaj skóry spotykany jest dziś częściej, niż dawniej, co wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska, a także niewłaściwym pielęgnowaniem np. źle dobranymi kosmetykami. Cera wrażliwa jest dość trudna w pielęgnacji. Należy unikać ekspozycji słonecznej, korzystania z solarium, klimatyzowanych pomieszczeń. Nie zawsze jest to możliwe, ale odpowiednio dobrane kosmetyki mogą sprawić, że utrata wilgoci nie będzie następować zbyt szybko, a warstwy ochronne skóry będą chronione.




OBJAWY:
Objawy wrażliwości można podzielić na obiektywne – czyli te, które widać gołym okiem – i subiektywne – czyli takie, które właścicielka tego typu cery odczuwa, ale jeśli o nich nie powie, nikt inny ich nie zauważy. Do objawów obiektywnych należą zaczerwienienie, łuszczenie się, suchość czy obrzęk, do subiektywnych natomiast – uczucie swędzenia, pieczenia, nadmiernego ściągnięcia, kłucia czy mrowienia. Przy czym u jednej osoby odczucia te mogą być słabe, a u innej bardzo odczuwalne – ma to związek z ilością znajdujących się w skórze receptorów, które przesyłają do mózgu sygnały informujące o toczącym się procesie zapalnym.

Stopień nasilenia objawów zależy również od tego, co wywołało wrażliwość – będą silniejsze, jeśli przyczyną jest choroba, na przykład atopowe zapalenie skóry. Według klasyfikacji CERIES (Epidermal and Sensory Research and Investigation Center of CHANEL) wyróżnia się cztery typy skóry wrażliwej:
Typ pierwszy to rumień związany z emocjami, stresem, nagłą zmianą temperatury albo dietą i piciem alkoholu.
Typ drugi to rumień i uczucie ściągnięcia, łuszczenia się skóry będące reakcją na niekorzystne warunki klimatyczne (w tym klimatyzację).
Typ trzeci to nagłe zaczerwienienie, mrowienie i uczucie ściągnięcia skóry pojawiające się po użyciu kosmetyku.
Typ czwarty to zaczerwienienia skóry związane z menstruacją.

Czego unikać :

Najprościej mówiąc, cerze wrażliwej zaszkodzić może to, co pochodzi z zewnątrz i ma z nią bezpośredni kontakt (i wtedy dermatolodzy mówią, że są to czynniki egzogenne) lub związane jest z pracą organizmu i ma wpływ na jej stan (czyli czynniki endogenne).


Wśród czynników egzogennych wymieniane są:

negatywny wpływ środowiska (wiatr, mróz, zmiany temperatury),
twarda woda,
kosmetyki,
pocieranie,
reakcje na składniki diety.

Do czynników endogennych zaliczane są natomiast:
stres,
hormony
w przypadku atopowego zapalenia – pot, który nasila zmiany zapalne.

Dodatkowo wrogiem skóry wrażliwej jest : 

-Stosowanie zbyt silnych kosmetyków. Skóra wrażliwa nie lubi kompleksów odmładzających, zwłaszcza skomponowanych ze składników uznanych za bardzo aktywne, jak retinol lub witamina C.
 -Stosowanie kilku kremów w tym samym czasie. W internecie można czasem spotkać się z radami typu: „nałóż jeden krem, a jeśli skóra nadal jest sucha i podrażniona, po kwadransie nałóż drugi”. To błąd, bo składniki mogą się ze sobą połączyć, tworząc mieszankę o trudnym do przewidzenia działaniu. 
 -Częsta zmiana kosmetyków. By krem mógł zadziałać, potrzebuje czasu. Zmiana na nowy wskazana jest tylko, jeśli podrażnił skórę.



Jak Pielęgnować :

-Do mycia i demakijażu zalecane są delikatne płyny micelarne.
-Krem na dzień powinien chronić skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (np. zmienną aurą) i zawierać filtr minimum SPF 15 – najlepiej, by był to filtr fizyczny, który nie wnika w skórę, lecz osadza się na jej powierzchni, bo ten rodzaj filtra jest lepiej tolerowany przez skórę wrażliwą, niż filtry chemiczne.
-Krem na noc powinien regenerować skórę i łagodzić podrażnienia.
-Raz na tydzień warto zrobić peeling, ale tylko enzymatyczny, który rozpuszcza wiązania między martwymi komórkami, a nie ściera je mechanicznie. Po peelingu wskazana jest maseczka łagodząca rumień i wzmacniająca skórę.


 

owocowamaska   
kwi 08 2016 Cera Naczynkowa

Czerwone plamki na skórze, „pajączki” w okolicach nosa i niespodziewanie pojawiający się rumień na policzku to właśnie oznaki, które świadczą o posiadaniu cery naczynkowej. Ten typ charakteryzuje się niezwykłą wrażliwością. Skóra jest bardzo cienka i szybko reaguje na zmieniające się czynniki zewnętrzne, a w szczególności pogodowe, takie jak wiatr, mróz, słońce, wilgotność. Często po wejściu do ogrzewanego pomieszczenia naczynka momentalnie „potwierdzają” swoją obecność i kolor czerwony przebija się nawet spod warstwy kryjącego podkładu. Dlatego najtrudniejszym czasem dla osób z cerą naczynkową jest zima.

 

Osoby z cerą naczynkową powinny:

• Kosmetyki powinny zawierać składniki wzmacniające, kojące, łagodzące jak i uszczelniające ściany naczyń krwionośnych: krzem, kasztanowiec, bluszcz, alantoina, pantenol, arnika, witamina C, K, E, P, hamamelis, algi, rumianek, wyciąg z drzewa różanego, geranium, róży, olej słonecznikowy, z zarodków pszenicy, bioflawonoidy, rutyna, hesperydyna , ogórek.

• Przyjmowanie dużych ilości witaminy C, bioflawonoidów.

• Zrezygnowanie z gorącej wody do mycia twarzy, powinna być letnia, bo zimna lub gorąca źle wpływa na naczynka.

• Stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla cery wrażliwej i z rozszerzonymi naczynkami. Przy takiej cerze dobrze sprawdzają się płyny micelarne i mleczka do demakijażu.

• W zimie konieczna jest odpowiednia ochrona skóry twarzy – kremy ochronne, półtłuste, a nawet tłuste.

• Zabronione jest stosowanie kosmetyków zawierających alkohol etylowy, aceton, mentol, kwasy owocowe i retinol, ponieważ nasilają zaczerwienienie.

 

Zamykanie naczynek u kosmetyczki - skuteczne zabiegi:

 

 

 

drenaż limfatyczny ręczny lub mechaniczny, ultradźwięki, jonoforeza, elektrokoagulacja, galwanizacja, zabiegi z wykorzystaniem lampy sollux, laserowe zamykanie naczynek, fototermoliza, zabiegi kojące.
owocowamaska