Najnowsze wpisy, strona 2


kwi 19 2016 Cera Wrażliwa

Najczęściej jest uwarunkowana genetycznie, ale może się też uwrażliwić z czasem. Po użyciu wody z mydłem, bądź niektórych kosmetyków, pojawia się na niej często uczucie ściągania i pieczenia Ten rodzaj skóry spotykany jest dziś częściej, niż dawniej, co wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska, a także niewłaściwym pielęgnowaniem np. źle dobranymi kosmetykami. Cera wrażliwa jest dość trudna w pielęgnacji. Należy unikać ekspozycji słonecznej, korzystania z solarium, klimatyzowanych pomieszczeń. Nie zawsze jest to możliwe, ale odpowiednio dobrane kosmetyki mogą sprawić, że utrata wilgoci nie będzie następować zbyt szybko, a warstwy ochronne skóry będą chronione.




OBJAWY:
Objawy wrażliwości można podzielić na obiektywne – czyli te, które widać gołym okiem – i subiektywne – czyli takie, które właścicielka tego typu cery odczuwa, ale jeśli o nich nie powie, nikt inny ich nie zauważy. Do objawów obiektywnych należą zaczerwienienie, łuszczenie się, suchość czy obrzęk, do subiektywnych natomiast – uczucie swędzenia, pieczenia, nadmiernego ściągnięcia, kłucia czy mrowienia. Przy czym u jednej osoby odczucia te mogą być słabe, a u innej bardzo odczuwalne – ma to związek z ilością znajdujących się w skórze receptorów, które przesyłają do mózgu sygnały informujące o toczącym się procesie zapalnym.

Stopień nasilenia objawów zależy również od tego, co wywołało wrażliwość – będą silniejsze, jeśli przyczyną jest choroba, na przykład atopowe zapalenie skóry. Według klasyfikacji CERIES (Epidermal and Sensory Research and Investigation Center of CHANEL) wyróżnia się cztery typy skóry wrażliwej:
Typ pierwszy to rumień związany z emocjami, stresem, nagłą zmianą temperatury albo dietą i piciem alkoholu.
Typ drugi to rumień i uczucie ściągnięcia, łuszczenia się skóry będące reakcją na niekorzystne warunki klimatyczne (w tym klimatyzację).
Typ trzeci to nagłe zaczerwienienie, mrowienie i uczucie ściągnięcia skóry pojawiające się po użyciu kosmetyku.
Typ czwarty to zaczerwienienia skóry związane z menstruacją.

Czego unikać :

Najprościej mówiąc, cerze wrażliwej zaszkodzić może to, co pochodzi z zewnątrz i ma z nią bezpośredni kontakt (i wtedy dermatolodzy mówią, że są to czynniki egzogenne) lub związane jest z pracą organizmu i ma wpływ na jej stan (czyli czynniki endogenne).


Wśród czynników egzogennych wymieniane są:

negatywny wpływ środowiska (wiatr, mróz, zmiany temperatury),
twarda woda,
kosmetyki,
pocieranie,
reakcje na składniki diety.

Do czynników endogennych zaliczane są natomiast:
stres,
hormony
w przypadku atopowego zapalenia – pot, który nasila zmiany zapalne.

Dodatkowo wrogiem skóry wrażliwej jest : 

-Stosowanie zbyt silnych kosmetyków. Skóra wrażliwa nie lubi kompleksów odmładzających, zwłaszcza skomponowanych ze składników uznanych za bardzo aktywne, jak retinol lub witamina C.
 -Stosowanie kilku kremów w tym samym czasie. W internecie można czasem spotkać się z radami typu: „nałóż jeden krem, a jeśli skóra nadal jest sucha i podrażniona, po kwadransie nałóż drugi”. To błąd, bo składniki mogą się ze sobą połączyć, tworząc mieszankę o trudnym do przewidzenia działaniu. 
 -Częsta zmiana kosmetyków. By krem mógł zadziałać, potrzebuje czasu. Zmiana na nowy wskazana jest tylko, jeśli podrażnił skórę.



Jak Pielęgnować :

-Do mycia i demakijażu zalecane są delikatne płyny micelarne.
-Krem na dzień powinien chronić skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (np. zmienną aurą) i zawierać filtr minimum SPF 15 – najlepiej, by był to filtr fizyczny, który nie wnika w skórę, lecz osadza się na jej powierzchni, bo ten rodzaj filtra jest lepiej tolerowany przez skórę wrażliwą, niż filtry chemiczne.
-Krem na noc powinien regenerować skórę i łagodzić podrażnienia.
-Raz na tydzień warto zrobić peeling, ale tylko enzymatyczny, który rozpuszcza wiązania między martwymi komórkami, a nie ściera je mechanicznie. Po peelingu wskazana jest maseczka łagodząca rumień i wzmacniająca skórę.


 

owocowamaska   
kwi 08 2016 Cera Naczynkowa

Czerwone plamki na skórze, „pajączki” w okolicach nosa i niespodziewanie pojawiający się rumień na policzku to właśnie oznaki, które świadczą o posiadaniu cery naczynkowej. Ten typ charakteryzuje się niezwykłą wrażliwością. Skóra jest bardzo cienka i szybko reaguje na zmieniające się czynniki zewnętrzne, a w szczególności pogodowe, takie jak wiatr, mróz, słońce, wilgotność. Często po wejściu do ogrzewanego pomieszczenia naczynka momentalnie „potwierdzają” swoją obecność i kolor czerwony przebija się nawet spod warstwy kryjącego podkładu. Dlatego najtrudniejszym czasem dla osób z cerą naczynkową jest zima.

 

Osoby z cerą naczynkową powinny:

• Kosmetyki powinny zawierać składniki wzmacniające, kojące, łagodzące jak i uszczelniające ściany naczyń krwionośnych: krzem, kasztanowiec, bluszcz, alantoina, pantenol, arnika, witamina C, K, E, P, hamamelis, algi, rumianek, wyciąg z drzewa różanego, geranium, róży, olej słonecznikowy, z zarodków pszenicy, bioflawonoidy, rutyna, hesperydyna , ogórek.

• Przyjmowanie dużych ilości witaminy C, bioflawonoidów.

• Zrezygnowanie z gorącej wody do mycia twarzy, powinna być letnia, bo zimna lub gorąca źle wpływa na naczynka.

• Stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla cery wrażliwej i z rozszerzonymi naczynkami. Przy takiej cerze dobrze sprawdzają się płyny micelarne i mleczka do demakijażu.

• W zimie konieczna jest odpowiednia ochrona skóry twarzy – kremy ochronne, półtłuste, a nawet tłuste.

• Zabronione jest stosowanie kosmetyków zawierających alkohol etylowy, aceton, mentol, kwasy owocowe i retinol, ponieważ nasilają zaczerwienienie.

 

Zamykanie naczynek u kosmetyczki - skuteczne zabiegi:

 

 

 

drenaż limfatyczny ręczny lub mechaniczny, ultradźwięki, jonoforeza, elektrokoagulacja, galwanizacja, zabiegi z wykorzystaniem lampy sollux, laserowe zamykanie naczynek, fototermoliza, zabiegi kojące.
owocowamaska   
mar 23 2016 Cera Mieszana

 Najprościej mówiąc, cera mieszana to połączenie cery suchej i tłustej. By jednak nie było za łatwo, każdy z tych typów występuje na różnych partiach twarzy. Tłusta jej część to tak zwana strefa T, czyli czoło, nos i broda. Sucha – to zazwyczaj policzki i skronie, choć może się też zdarzyć, że przesuszona będzie część brody i policzków. To połączenie, składające się na cerę mieszaną, zazwyczaj jest problemem kobiet po dwudziestce, które w młodości miały cerę tłustą. Ale może też do niej dojść na skutek zakłócenia równowagi wodno-lipidowej na jej powierzchni, co bywa następstwem niewłaściwej pielęgnacji cery. Skóra mieszana nie jest łatwa w pielęgnacji. Wymaga ostrożności, gdyż poszczególne partie twarzy muszą być traktowane w odmienny sposób. Środkowa jej część – czyli strefa T – jest grubsza, pokryta wyczuwalną warstewką łoju, ma skłonność do zaskórników i ropnych zmian. Ale jest też odporniejsza na działanie wody, silniejsze kosmetyki czy zabiegi. Strefy boczne są natomiast pozbawione warstewki ochronnej, przez co po myciu wodą będą się napinać i ściągać, łatwiej też ulegają podrażnieniom.


  Pielęgnacja cery mieszanej polega na:

 

stosowaniu kremów do twarzy o działaniu matującym na dzień oraz kremów nawilżających na noc,
, zastosowaniu raz w tygodniu peelingu(drobnoziarnistego lub enzymatycznego) oraz nawilżającej maseczki, używaniu po każdym myciu toniku łagodzącego bądź oczyszczającego,

stosowaniu na strefę T maseczek ściągających lub oczyszczających,

używaniu kremów z filtrem przez cały rok,

chronieniu skóry zimą przed mrozem i wiatrem.

 

 

 

Błędy w pielęgnacji cery mieszanej:

 

 

 

Ten typ cery wymaga po pierwsze dobrego rozpoznania, a po drugie – wyjątkowej staranności podczas pielęgnacji. Jak każdy inny rodzaj skóry, z trudem wybacza pielęgnacyjne błędy. Najczęstsze z nich to:

Niedokładne nakładanie kosmetyków. Jeśli ze względu na swój stan skóra wymaga stosowania dwóch różnych typów kosmetyków (do cery tłustej i suchej), należy je wklepywać dokładnie tam, gdzie powinny być nałożone – w przeciwnym wypadku pogorszą stan skóry, zamiast go poprawić.

Stosowanie kosmetyków tylko dla cery tłustej. Nadmiernie wysusza to suche partie twarzy, przez co skóra w tych miejscach może zacząć się łuszczyć.

Zbyt silne odtłuszczanie strefy T. Nadmiar kosmetyków wysuszających sprawia, że skóra zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, i jeszcze bardziej się świeci.

Używanie toników z alkoholem – zaburza to równowagę lipidową skóry.

Mycie twarzy wodą i mydłem. Przetłuszczające się partie twarzy jakoś zniosą ten zabieg, ale partie suche zareagują nadmiernym ściągnięciem i łuszczeniem się.

owocowamaska   
mar 10 2016 Cera Tłusta

 

 Skóra tłusta charakteryzuje się nasilonym łojotokiem i nadmiernym rogowaceniem. Na jej powierzchni występują zaskórniki (nie mylić z zaskórniakami:) i rozszerzone pory a także zmiany zapalne. W dotyku jest szorstka i nierówna, ma nieładny koloryt i się błyszczy, nierzadko pojawia się na niej trądzik. Znamienne dla tej skóry jest również łuszczenie, które jest często przyczyną złej diagnozy i mylenia jej ze skórą suchą, oraz w konsekwencji zła pielegnacja, oparta o natłuszczanie, które jest dużym błedem. Łuszczenie się skóry tłustej jest spowodowany nadmiernym rogowaceniem a nie suchością.
 
  Osoby z tłustą cerą powinny:

stosować kremy do cery tłustej – zawierają znacznie mniej substancji lipidowych,
używać toników antybakteryjnych po każdym myciu twarzy oraz w ciągu dnia dla odświeżenia wyglądu – toniki te nie mogą jednak zawierać więcej niż 10% alkoholu, stosować kremy matujące na dzień i kremy regulujące wydzielanie sebum na noc, raz w tygodniu stosować peelingi lub maseczki oczyszczające, przez cały rok stosować kremy z filtrem UVA i UVB, chodzić do sauny, dostarczać skórze dużo tlenu, zawsze zmywać makijaż na noc, stosować wodę mineralną do mycia twarzy.

 

Błędy w pielęgnacji tłustej cery:

Mitem jest stwierdzenie, że ten typ cery jest pancerny i zniesie wszystko. Cerze tłustej również można zaszkodzić, doprowadzając

niewłaściwą pielęgnacją do problemów, które rozwiązać będzie mógł tylko

dermatolog. Najczęstsze błędy w pielęgnacji tłustej cery to:

stosowanie do mycia preparatów odtłuszczających. Usuwają one warstwę łoju, ale przy okazji doprowadzają do odwodnienia skóry, przez co może się ona zacząć łuszczyć.

Używanie toników na bazie alkoholu. Mogą działać silnie drażniąco, i choć początkowo dają dobre efekty, to jednak przy dłuższym stosowaniu mogą doprowadzić do nasilenia łojotoku i zmian trądzikowych.

Mycie twarzy wodą z mydłem. To prawda, że ten zestaw skórze tłustej nie szkodzi, ale też nie pomaga. Dużo lepszą alternatywą jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych do mycia skóry tłustej, które będą ją dodatkowo pielęgnować.

 Zakrywanie nadmiaru sebum kolejnymi warstwami pudru. To dla skóry niepotrzebne obciążenie, poza tym puder zatyka pory, może więc działać komedogennie, stymulując tworzenie się wyprysków. Skórę lepiej osuszą bibułki matujące, albo zwykłe chusteczki higieniczne.

Mechaniczne usuwanie zaskórników.Pozbywając się ich w ten sposób łatwo uszkodzić naczynia krwionośne. Poza tym w miejsce usuniętej w ten sposób krostki zaraz pojawi się nowa, bo skóra natychmiast uzupełnia sebum, które zostało z niej usunięte.

Opalanie się To prawda, że tłusta skóra muśnięta słońcem przez chwilę wygląda lepiej. Jednak promienie UV stymulują pracę gruczołów łojowych (przez co stan skóry po lecie szybko się pogarsza), a dodatkowo uszkadzają komórki i rozszerzają naczynka krwionośne, co również ma negatywny wpływ na wygląd.
owocowamaska   
lut 27 2016 Rozpoznaj swój rodzaj cery ;)

Myśląc nad tematem kolejnej notki zdałam sobie sprawę , że dodając swoje propozycje pielęgnacyjne do każdej dopisuje do jakiej cery powinny być stosowane. Nie myśląc o tym, że największym problemem co drugiej kobiety , jest fakt ze nie wie jaki rodzaj cery posiada. Każdy rodzaj cery wymaga indywidualnego podejścia, każdy należy pielęgnować inaczej aby efekty były widoczne. Dlatego postanowiłam, że dodam serię notek , które ułatwią Wam rozpoznanie waszego rodziaju cery.

Rozpoczniemy od cery SUCHEJ:

Cera sucha jest wymagająca w pielęgnacji, ale warto o nią zadbać. Wówczas maleje ryzyko odwodnienia skóry, a cera dłużej wygląda młodo i świeżo. Osoby o skórze suchej powinny ostrożnie podchodzić do nowych kosmetyków. Warto wypróbować je przed użyciem, na przykład na ręce. 

---->Charakterystyka:
- delikatna i widocznie cienka,
- matowa,
- jasnożółtego lub jasnoróżowego koloru,
- wyschnięta,
- prześwitują przez nią naczynia krwionośne,
- podrażniona,
- w dotyku szorstka lub chropowata,
- nieelastyczna.

-->Objawy:
- uczucie ściągnięcia skóry zwłaszcza po jej umyciu,
- uczucie pieczenia oraz swędzenia,
- wrażliwością na podrażnienia i alergie,
- prześwitywanie rozszerzonych naczyń krwionośnych,
- tendencje do łuszczenia,
- skłonnościi do zaczerwień,
- szybkie starzenie skóry, gdyż jest ona podatniejsza na pojawienie się zmarszczek, przebarwień i wiotkości.

----> Pielęgnacja 
-skóra sucha też wymaga oczyszczania, należy jednak stosować bardzo łagodne środki,
oprócz preparatu do mycia należy zaopatrzyć się w tonik do cery suchej oraz krem nawilżający,
-Na cerę suchą dobry wpływ mają produkty  z ekstraktem z rumianku, korzenia marchwi lub z olejkiem z jojoby,
-nie  używać środków do innych typów skóry,
-unikać środków na bazie alkoholu
-należy ograniczyć częstotliwość i długość gorących kąpieli,
-skóra sucha jest wrażliwa na zmiany temperatury, dlatego należy unikać upałów i mrozów,
suche powietrze dodatkowo wysusza skórę suchą, więc należy stosować nawilżacze powietrza lub ograniczyć przebywanie w zamkniętych, klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach.
- Chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB, silnym wiatrem, upałem i mrozem.

owocowamaska